сряда, 29 април 2009 г.

И новият президент на Европейският парламент е ...

След президентския указ, повечето детайли около провеждането на изборите за Европесйки парламент в България са вече ясни. Датата е 7 юни (неделя). За разлика от 2007г., този път българите ще изберат 17 свои представители, поради невлизането на договора от Лисабон в сила и максималният брой от 736 евродепутати, фиксиран от договора от Ница.

Прагът за намиране на представителство се определя от т.нар. "национална избирателна квота" равна на 100%/17 мандата = 5,88% от действителните гласове. Ако вземем за база европейските избори от преди две години, това означава че за "прескачане" на бариерата са нужни около 120 000 гласа.

120 000 в страна, където живеят 7-7,5 милиона е и много и малко. Много е защото в България не е налице огромен интерес към гласуване за европейските институции и е малко защото все пак това е броят на хората, които живеят в "Младост" или "Люлин" например.

Сигурно водени от подобни съображения сегашните евродепутати и кандидатите за такива напоследък са доста активни в обществените си изяви. Доколко част от тази мотивация е повишаващото се от следващия мандат на Европарламента заплащане (основната заплата става еднаква за всички и ще бъде в размер на 7 хил. евро) не бих се наел да коментирам.

Наскоро присъствах на подобна дискусия, организирана от Нов Български Университет. Участници бяха евродепутатите Николай Младенов (ГЕРБ), Илияна Йотова (БСП), кандидатите Пламен Цветков и Юсеф Дакак (ДСБ) и представителите на БНД Пламен Панайотов и Атанас Щерев. Дебатът протече в обичайния конструктивен тон, като гостите се опитаха да поставят акцента по-скоро върху европейски теми, отколкото върху националните. Един от най-дискутираните въпроси се оказа предложението за забрана върху вноса на тюленови продукти в ЕС поради нехуманния начин по-който тюлените са умъртвявани.

Като блогър почувствах нужда да задам някой въпрос, който да провокира по-ожесточена и по-политическа дискусия. Това, което ме засяга като европеец и избирател е на практика постоянната коалиция между двете основни фракции в Европейския парламент - Европейската народна партия (ЕНП) и Партията на Европейските социалисти (ПЕС), която им позволява да избират президента на парламента на ротационен принцип и да си поделят мнозинството от местата в парламентарните комисии. Така че попитах кандидатите как биха ме мотивирали да гласувам за която и да е от двете формации при положение, че това няма да се отрази по никакъв начин.

Тъй като представителката на ПЕС Йотова вече беше напуснала дискусията, получих отговор само от Николай Младенов. Той посочи че в миналото ЕНП е избирала президент на парламента с подкрепата на групата на либералите ( там където сега са хората на ДПС и НДСВ) и разкри, че е "постигнат компромис следващият президент на Европейският парламент да е член на ЕНП и освен това ... поляк! За мен лично това беше изненада, а най-вероятно и за всички присъстващи, така че не се изясни кой ще заема поста през втората част на мандата ( президентът на Европейския парламент се избира за мандат от 2,5 години). Най-вероятно отново представител на ПЕС...

Това обаче не бива да подценява факта че, "се роди новина". Списъкът със сегашните евродепутати от Полша е достъпен тук. Можете да изберете своя фаворит, само не забравяйте, че трябва да е от ЕНП ;)



На снимката: Йежи Бузек, евродепутат от полската "Гражданска платформа" (от ЕНП), бивш министър-председател, избран с най-висок брой преференциални гласове в Полша през 2004г.


Няма коментари:

Публикуване на коментар